Malakit Taşı Takı

Malakit Taşı

Malakit taşı bakır karbonattan oluşmuştur. Rengi ise parlak yeşil tonlarındadır. Malakit taşı doğada fazla olan bir taş türüdür. Aslında Malakit taşı bakır mineralinden oluşmuştur. Bu taşa aynı zamanda bakır taşı da denilir. Malakit taşının var olan sertlik derecesi 3,5 ile 4 arasındadır. Bu taş kolaylıkla kırılabilen gevrek bir yapıya sahiptir.

Renk olarak malakit taşı yeşil parlak renklerde ve üzerinde koyu yeşil çizgiler olan bir taş türüdür. Bu taş yoğun bir sertliğe sahip olmadığından biraz traşlanarak mücevher ve takı tasarımında kullanılır. Aynı zamanda Malakit taşı sedef yapımında da kullanılır. Fakat sert bir taş olmadığından dolayı işlenmesi kolay değildir. Bundan dolayı da diğer doğal taşlara kıyasla fiyatı yüksektir.

Malakit Taşının Faydaları

Malakit taşının çok sayıda olumlu faydası bulunmaktadır. İlk olarak bu taşın önemli faydaları arasında Duygusal ilişkilerde olan tıkanıklığı açar. Diğer faydaları ise:

  • Kişinin sakinleşmesini sağlar.
  • Uyku sorunlarının giderilmesinde etkilidir.
  • Karın ve adale ağrılarına karşı etkili olan bu taş aynı zamanda mide bulantılarına ve deniz tutmasına iyi gelir.
  • Kişide olan korkuyu, endişeyi azaltır. Zamanla bu duyguların yok olmasını sağlar.
  • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.
  • Kalp hastalıklarına karşı kalbi kuvvetlendirir.
  • Baş dönmesinin geçmesinde etkilidir.
  • Vertigo rahatsızlığına şifa sağlar.

Bu taş aynı zamanda neşe ve huzur taşıdır. Kullanan ve üzerinde taşıyan kişide sakinlik ve dinginlik gözlenebilir. Malakit taşı ayrıca Tüm çakralarla uyumlu şekilde çalışır. Fakat en fazla uyumlu olduğu çakra boğaz ve kalp çakrasıdır. Dolayısıyla kişinin ruhsal olarak dengede kalabilmesi, aşk ilişkilerinde başarı sağlayabilmesi için boğaz çakrasını çalıştırması gerekir.

Malakit Taşının Temizliği Ve Arındırılması Nasıl Olur?

Malakit taşının arındırılma işlemi belirli aralıklarla düzenli olarak yapılması gerekir. Ancak bu şekilde taştan alınan şifanın etkisi daha da artacaktır. Fakat malakit taşı narin ve kırılgan yapıda bir taştır. Arındırılma işlemi yapılırken oldukça hassas davranılması gerekir. Bu taş için toprağa gömerek yada suda yıkayarak yapılan arındırma işlemleri risk içerir. Bundan dolayı nemli bir bezle silinmesi yeterli olur.